3 April, 2020

Forum

Czy inwestowanie w bitcoin to madra decyzja?

Cytat

Czy inwestowanie w bitcoin to madra decyzja? Czy to wogole ma jeszcze jakikolwiek sens i jest mozliwosc zarobienia pieniedzy bez tradingu? Poprostu na zasadzie inwestycji dlugoterminowej "kup i zapomnij"

Cytat

Kupno bitcoin to nie inwestycja, to hazard. Jest z natury rzeczy bezwartościowy, podobnie jak wszystkie fiat moneys. Dlatego też jest to z definicji bańka, podobnie jak wszystkie fiat moneys. Jedyną nadzieją na zysk jest to, że ktoś inny będzie myślał tak samo jak ty: cena bitcoin rośnie naprawdę szybko, a ludzie zarabiają fortunę, może ja też powinienem kupić. Jest to znane w kręgach inwestujących jako większy handel teorii głupców. Zajmujesz stanowisko wyłącznie w nadziei, że przyjdzie ktoś bardziej głupi niż ty sam (bez urazy) i kupuje od ciebie po wyższej cenie. Problem z tym, że w końcu cena przestanie rosnąć, wtedy zacznie spadać, a wtedy wszyscy ci głupcy będą się ścigać do wyjścia.

Nie myśl, że normalne zasady monetarne inflacji mają zastosowanie do bitcoin. Często słyszę, jak ludzie wysuwają argument, że ponieważ podaż jest ograniczona, waluta musi z czasem stać się bardziej wartościowa. Różnica polega na tym, że ludzie rzeczywiście potrzebują swoich zwykłych walut fiat, aby rozliczyć wszystkie swoje codzienne transakcje. W rezultacie popyt jest dość stabilny i rośnie wraz z gospodarką. Popyt na bitcoin najwyraźniej nie jest stabilny i nie ma powodu, by sądzić, że wraz z upływem czasu będzie wzrastał wraz z gospodarką.

Pomyśl o tym: wszyscy widzimy, że bitcoin stał się aktywem spekulacyjnym. Ludzie oczekują szybkiego wzrostu jego ceny, więc kupują i trzymają się nadziei na osiągnięcie zysku. Oznacza to, że tak naprawdę nie wykorzystują go do niczego. Nie może wyprzeć zwykłych walut, jeśli jest po prostu gromadzona. Hiper-deflacja zapewnia, że jest bezużyteczna jako środek wymiany lub jednostka rozliczeniowa.

Inna różnica między zwykłym pieniądzem fiat a walutami krypto polega na tym, że zwykły pieniądz jest zazwyczaj używany wyłącznie na rynku. Jeśli pójdę do lokalnego sklepu, nie mogę używać żadnej waluty poza walutą mojego narodu. Nie można wykluczyć konkurencyjnych walut kryptograficznych.

Nie mówię, że nie powinieneś kupować. Mówię, że jeśli chcesz grać, to ipoprostu graj. Ale nie ryzykuj więcej niż możesz przegrać